CAMERA IP FISHEYE 5MP 1.05MM IR 8M 5MP Fixed Fisheye Network Camera High quality imaging with 5 MP resolution Efficient H.265+ compression technology 180° fisheye view Clear imaging against strong back light due to 120 dB true WDR technology Audio and alarm interface available
CAMERA IP FISHEYE 5MP 1.05MM IR 8M 5MP Fixed Fisheye
Stoc epuizat
1.145,99 lei 2.626,99 lei
Stoc epuizat
| Format cameră | Fisheye |
|---|---|
| Obiectiv varifocal | No |
| Wi-Fi | No |
| Obiectiv fix | 1.1mm |
| Rezoluție cameră | HD 5MP |
| Tehnologie | IP |
| Camera Wireless | No |
| InfraRed | 8m |
| Connectivity technology | Wired |
| Password protection | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Placement supported | Indoor |
| Fixed focus | Yes |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| IP address filtering | Yes |
| Languages support | Multi |
| Number of users | 32 user(s) |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| HTTPS encryption | Yes |
| Terminal block port | Yes |
| Night vision | Yes |
| Form factor | Dome |
| Number of lenses | 1 |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Built-in HDD | No |
| Video motion detection | Yes |
| Active tampering alarm | Yes |
| DC output voltage | 12 |
| Number of sensors | 1 |
| Built-in light | Yes |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Desk |
| Progressive scan | Yes |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Day/night mode | Yes |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Frame rate | 30 fps |
| Built-in microphone | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Noise reduction | Yes |
| Live view | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Product colour | White |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 50 °C |
| Total megapixels | 5 MP |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Sustainability compliance | Yes |
| BLUETOOTH | No |
| Package weight | 500 g |
| Package width | 150 mm |
| Power consumption (max) | 6 W |
| Package depth | 125 mm |
| Power source type | DC, PoE |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.7 mm (1 / 2.7) |
| Weight | 320 g |
| Package height | 99 mm |
| Storage temperature (T-T) | -10 – 50 °C |
| Height | 41.2 mm |
| Alarm input/output | Yes |
| Alarm input channels | 1 |
| Alarm output channels | 1 |
| Diameter | 12 cm |
| Number of cameras | 1 |
| Minimum illumination | 0 lx |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Region of Interest (ROI) encoding | Yes |
| Mirror | Yes |
| Digest authentication | Yes |
| Heartbeat | Yes |
| Dynamic range | 120 dB |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Bit rate | 32 Kbps – 16 Mbps |
| User access level | Administrator, Operator, User |
| Camera shutter speed | 1/3 – 1/100000 s |
| Video compression formats | H.264, H.264+, H.265, H.265+, M-JPEG |
| LED type | IR/White |
| Network access storage (NAS) | Yes |
| Maximum resolution | 2560 x 1920 pixels |
| Lens viewing angle, horizontal | 180° |
| Audio formats supported | AAC-LC, G.711 A-law, G.711 μ-law, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM |
| Bit rate range | 16 – 160 Kbit/s |
| Sample rates | 8 – 16 kHz |
| Number of simultaneous live view channels | 6 channels |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 7.5 W |
| DC output current | 0.5 A |
| Audit log | Yes |
| Lens viewing angle, diagonal | 180° |
| Number of languages | 13 |
| Lens viewing angle, vertical | 180° |
| Detect distance | 21 m |
| Observe distance | 8 m |
| Recognize distance | 4 m |
| Maximum aperture number | 2.25 |
| Identify distance | 2 m |
| Fixed focal length | 1.05 mm |
| Night vision distance | 8 m |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 1280 x 960, 2048 x 1536 (QXGA), 2560 x 1920 |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Intrusion, Line crossing detection |
| Compliance certificates | BIS, CB, CE, Industry Canada (IC), KC, RoHS, UL |
| Producator | HIKVISION |
| Garantie | 36 |
Nu există recenzii încă.