Sursa CORSAIR RM1200e 80+ Gold, Full Modulara 1200W, ATX
| Cooling type | Active |
|---|---|
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Purpose | PC |
| Input current | 1.5 A |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Recomandat Gaming | Da |
| Modular | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Motherboard power connector | 24-pin ATX |
| Combined power (+3.3V) | 150 W |
| Combined power (+5V) | 150 W |
| Motherboard power cable length | 61 cm |
| Cabling type | Fully-Modular |
| ATX version | 3.0 |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 2 |
| Number of SATA power connectors | 3 |
| PCI Express power cable length | 60 cm |
| Total power | 1200 W |
| Number of EPS connectors | 2 |
| SATA power cable length | 115,455,800 mm |
| Efficiency | 80Plus-Gold |
| PSU Type | ATX |
| Iluminare RGB | Nu |
| Conectivitate | Full – Modular |
| Certificare 80 Plus | 80 PLUS Gold |
| PSU-Power | 1200 W |
| Combined power (+12V) | 1200 W |
| Max output current (+12V) | 100 A |
| Peripheral (Molex) power cable length | 100,450 mm |
| On/off switch | Yes |
| Weight | 33.8 kg |
| Molex | 4 |
| Rail +12V | 1 |
| PFC | Activ |
| +5V | 20 A |
| +3.3V | 20 A |
| Sursa Modulara | Da, Full Modulara |
| Permite Wire Management | Da |
| 4+4 Pin ATX/EPS | 2 |
| Numar de ventilatoare | 1x 140 mm |
| 24 Pin ATX | 1 |
| Permite Asamblare | Premium |
| 6+2 PCI-E | 6 |
| Putere Sursa | 1200 W |
| +12V 1 | 100 A |
| +5Vsb | 3 A |
| Tip sursa | ATX 3.1 |
| Protectii | OVP, UVP, SCP, OTP, OPP |
| AC input frequency | 47-63 Hz |
| SATA | 7 |
| Certificare | 80 PLUS Gold |
| Voltaj/Amperaj | 100 V – 240 V47 Hz – 63 Hz7.5 A – 15 A |
| Dimensiuni | 150 x 86 x 150 mm |
| 12V-2x6 Pin PCI-E | 1 |
| Producator | CORSAIR |
| Garantie | 60 |
Nu există recenzii încă.