Laptop Lenovo ThinkBook 14 2-in-1 G4 IML;14″ WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Glossy / Anti-fingerprint, 100% sRGB, Corning® Gorilla® Glass, Touch;Intel® Core™ Ultra 7 155U, 12C (2P + 8E + 2LPE) / 14T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB;Video Integrated Intel® Graphics;RAM 1x 16GB SO-DIMM DDR5-5600, Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable, Up to 32GB DDR5-5600 offering;SSD512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®, Optical: no ODD;microSD Card Reader, Speakers: Stereo speakers, 2W x2, Dolby® Atmos®, audio by HARMAN, Camera: FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter, LAN: No Onboard Ethernet;WLAN Wi-Fi® 6E, 11ax 2×2 ;Bluetooth 5.3, WWAN (3G/4G): None, Fingerprint: Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button;I/O Ports: 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On, 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.4, 1x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.4, 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x microSD card reader;65W USB-C® (3-pin);Battery Integrated 60Wh, Keyboard: Backlit, English, Buttonless glass-like Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches), Color: Luna Grey;Weight 1.64 kg;Dimensions 313 x 224 x 16.9-18.5 mm, Warranty: 3Y Onsite upgrade from 1Y Courier/Carry-in Windchill (CPN), OS: Windows® 11 Pro, Romanian / English
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
|---|---|
| NB-Format | Regular |
| Video | Onboard |
| HDD-or-SSD | SSD |
| Microsoft-OS | WIN 11 PRO |
| NB-SSD-Capacity | 512GB |
| SSD capacity | 512 GB |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Password protection | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Tip placa video | Integrata |
| Producator placa video | Intel |
| Greutate | 1.6 – 2.0 kg |
| Tastatura iluminata | Da |
| USB Type-C | Da |
| USB 3.2 | Da |
| HDMI | Da |
| Jack Audio | Da |
| DisplayPort | Da |
| Thunderbolt | Da |
| LED backlight | Yes |
| Front camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Rezolutie | 1920 x 1200 |
| Luminozitate | 300 nt |
| USB 3.1 | Da |
| Panel type | IPS |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 155U |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.1 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.7 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.2 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Maximum frequency NPU | 1.4 GHz |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI datatype support on NPU | FP16, FP32, Int8 |
| AI software frameworks supported by CPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2×2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Microphone | 2x, Array |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Colour gamut | 100% |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| AI PC Category | AI PC |
| NPU | Intel® AI Boost, up to 11 TOPS |
| Standard Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) |
| RGB colour space | sRGB |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Max Memory | Up to 32GB DDR5-5600 offering |
| Graphics | Integrated Intel® Graphics |
| Pen | Pen Upgradable (Purchase Separately) |
| Display surface | Gloss |
| Card Reader | microSD Card Reader |
| Camera | FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter |
| Power Adapter | 65W USB-C® (3-pin) |
| Special Features | Modern Standby |
| Surface Treatment | Anodizing Sandblasting |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Battery | Integrated 60Wh |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos®, audio by HARMAN |
| Included Upgrade | 3Y Onsite upgrade from 1Y Courier/Carry-in Windchill (CPN) |
| Memory | 1x 16GB SO-DIMM DDR5-5600 |
| Touchpad | Buttonless glass-like Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Dimensions (WxDxH) | 313 x 224 x 16.9-18.5 mm (12.32 x 8.82 x 0.67-0.73 inches) |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 155U, 12C (2P + 8E + 2LPE) / 14T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Battery capacity | 60 Wh |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Windows Hello | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Audio Chip | Realtek ALC3287 |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Keyboard language | English |
| Operating system language | English, ROM |
| Password protection type | BIOS, HDD, Power on, Supervisor |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Bundled software | Office Trial |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Memorie RAM | 16 GB |
| Conectivitate | Wi-Fi 6e |
| Conectivitate celulara | Fara |
| Cititor amprente | Da |
| Sistem de operare | Windows 11 Pro |
| Camera Web | Full HD |
| Cititor Card | Da |
| Tip display | IPS |
| Producator Procesor | Intel |
| Tip procesor | Intel Core Ultra 7 |
| Model-procesor | 155U |
| Display | 14 WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Glossy / Anti-fingerprint, 100% sRGB, Corning® Gorilla® Glass, Touch |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| WWAN | Not installed |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Speakers manufacturer | Harman Kardon |
| Destinat pentru: | SMB |
| Diagonala display | 14 – 14.9 inch |
| Height (front) | 1.69 cm |
| _old2_Capacitate stocare | 512GB – 1TB |
| Capacitate stocare | 512 GB |
| Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2280 SSD up to 2TB |
| Copilot+ PC | N/A |
| Built-in microphone | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| BLUETOOTH | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Display diagonal | 35.6 cm (14) |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Weight | 1.64 kg |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Depth | 224 mm |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Product colour | Grey |
| Compliance certificates | RoHS |
| Housing material | Aluminium |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Colour name | Luna Grey |
| HD type | WUXGA |
| Width | 313 mm |
| Frecventa Procesor: | 4.8 GHz |
| Battery life (max) | 10.78 h |
| Continuous video playback time | 19.9 h |
| Certification | ErP Lot 6 ErP Lot 26 Eyesafe Certified 2.0 TÜV Rheinland Low Blue Light MIL-STD-810H |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, EPEAT Gold |
| Height (rear) | 1.85 cm |
| Tip Memorie RAM | DDR5 |
| Serie placa video | UHD |
| Tip memorie placa video: | Shared memory |
| Memorie Placa video: | Integrated |
| Model Placa Video Dedicata | N/A |
| Model placa video integrata | Intel Graphics |
| Producator | LENOVO |
| Garantie | 36 |
Nu există recenzii încă.