Laptop Lenovo Gaming LOQ 17IRX10, 17.3″ FHD (1920×1080) IPS 300nits Anti-glare, 100% sRGB, 165Hz, G-SYNC®, Intel® Core™ i7-14700HX, 20C (8P + 12E) / 28T, P-core 2.1 / 5.5GHz, E-core 1.5 / 3.9GHz, 33MB, video NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 8GB GDDR7, Boost Clock 2347MHz, TGP 115W, 798 AI TOPS, RAM 2x 16GB SO-DIMM DDR5-5600; Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable; Up to 32GB DDR5-5600 offering, SSD 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®, no ODD, No Card reader, Stereo speakers, 2W x2, optimized with Nahimic Audio, 5.0MP with E-shutter, 100/1000M (RJ-45), WLAN Wi-Fi® 6, 802.11ax 2×2, Bluetooth 5.2, Non-WWAN, No Fingerprint Reader, Porturi: 4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1); 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 1.4; 1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x Ethernet (RJ-45); 1x Power connector, 245W Slim Tip (3-pin), Baterie Integrated 60Wh, 24-Zone RGB Backlit, English, Luna Grey, Greutate 2.9 kg, Dimensiuni 398.4 x 276.2 x 22.95-25.25 mm, 2-year, Courier or Carry-in, Accesorii None, Free DOS
| Microsoft-OS | No |
|---|---|
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
| NB-Format | Regular |
| Resolution | FHD |
| HDD-or-SSD | SSD |
| NB-CPU | Intel-Core-i7 |
| NB-SSD-Capacity | 1TB |
| RAM | 32GB |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| SSD capacity | 1 TB |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Card reader integrated | No |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Password protection | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| HDMI | Da |
| Form factor | Clamshell |
| LED backlight | Yes |
| Front camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Keyboard backlit | Yes |
| Greutate | Peste 2.5 kg |
| Panel type | IPS |
| Anti-glare screen | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Antenna type | 2×2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| Optical | None |
| Microphone | 2x, Array |
| Case Material | PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Bundled software | None |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2×2 + BT5.2 |
| Included Upgrade | None |
| Other Certifications | TÜV Rheinland® Low Blue Light (Software Solution) |
| Operating System | None |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Colour gamut | 100% |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Processor boost frequency | 5.5 GHz |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| RGB colour space | sRGB |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| Chipset | Intel® HM770 Chipset |
| Memory | 2x 16GB SO-DIMM DDR5-5600 |
| Max Memory | Up to 32GB DDR5-5600 offering |
| Storage Slot | Two M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Other Security | E-shutter |
| Green Certifications | ErP Lot 3 |
| Touchpad | Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Nahimic Audio |
| Special Features | AI Chip: LA1 |
| Color Calibration | None |
| Surface Treatment | Painting |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Processor | Intel® Core™ i7-14700HX, 20C (8P + 12E) / 28T, P-core 2.1 / 5.5GHz, E-core 1.5 / 3.9GHz, 33MB |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Operating system installed | No |
| Audio Chip | Realtek ALC3287 |
| Keyboard language | English |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Card Reader | None |
| Case Color | Luna Grey |
| Base Warranty | 2-year, Courier or Carry-in |
| Bundled Accessories | None |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Performance cores | 8 |
| Copilot key | Yes |
| Processor model | i7-14700HX |
| Processor generation | Intel® Core™ i7 (14th gen) |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 28 |
| Efficient cores | 12 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.1 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Processor cache | 33 MB |
| Processor base power | 55 W |
| Maximum turbo power | 157 W |
| Cititor amprente | Nu |
| Memorie RAM | 32 GB |
| Rezolutie | 1920 x 1080 |
| Tip display | IPS |
| Conectivitate celulara | Fara |
| USB 3.0 | Da |
| USB 3.1 | Nu |
| USB 3.2 | Da |
| Jack Audio | Da |
| Thunderbolt | Nu |
| DisplayPort | Da |
| Cititor Card | Nu |
| Producator Procesor | Intel |
| Refresh rate | 165 Hz |
| Tastatura iluminata | cu RGB |
| Camera Web | Full HD |
| Luminozitate | 300 nt |
| Conectivitate | Wi-Fi 6 |
| Tip procesor | Intel Core i7 |
| Sistem de operare | Fără OS |
| Model-procesor | 14700HX |
| Pen | Pen Not Supported |
| NB-Screen-Size | 17.x" |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| WWAN | Not installed |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB Type-C | Da |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Sustainability certificates | ErP |
| Tip placa video | Dedicata |
| Destinat pentru: | Gaming |
| Ethernet LAN data rates | 1000,100 Mbit/s |
| NB-Gaming-VGA | RTX 5070 |
| Diagonala display | 17.3 inches |
| Camera | 5.0MP with E-shutter |
| Height (front) | 2.29 cm |
| Capacitate stocare | 1 TB |
| Battery | 60Wh |
| Keyboard | 24-Zone RGB Backlit, English |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 8GB GDDR7, Boost Clock 2347MHz, TGP 115W, 798 AI TOPS |
| Power Adapter | 245W Slim Tip (3-pin) |
| Dimensions (WxDxH) | 398.4 x 276.2 x 22.95-25.25 mm (15.69 x 10.87 x 0.94-0.99 inches) |
| Standard Ports | 4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) |
| Display | 17.3 FHD (1920×1080) IPS 300nits Anti-glare, 100% sRGB, 165Hz, G-SYNC® |
| Model placa video | RTX 5070 |
| Copilot+ PC | N/A |
| Max Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 SSD up to 1TB each |
| Docking | Various docking solutions supported via USB-C®. For more compatible docking solutions, please visit Docking for LOQ 17IRX10 |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Motherboard chipset | Intel HM770 |
| Keyboard backlit zone | 24-zone RGB |
| AC adapter power | 245 W |
| Producator placa video | NVIDIA |
| Password protection type | BIOS, HDD, Power on, User |
| Built-in microphone | Yes |
| BLUETOOTH | Yes |
| Touchscreen | No |
| AC adapter included | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Display diagonal | 43.9 cm (17.3) |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Product colour | Grey |
| Audio system | Nahimic Audio |
| USB Type-C required charging power (min) | 100 W |
| HD type | Full HD |
| Compliance certificates | RoHS |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Weight | 2.9 kg |
| Width | 398.4 mm |
| Depth | 276.2 mm |
| Height (rear) | 2.52 cm |
| Battery life (max) | 2.43 h |
| Continuous video playback time | 5.21 h |
| Frecventa Procesor: | 5.5 GHz |
| Colour name | Luna Grey |
| Tip Memorie RAM | DDR5 |
| Serie placa video | GeForce |
| Tip memorie placa video: | GDDR7 |
| Memorie Placa video: | 8GB |
| Model Placa Video Dedicata | RTX 5070 |
| Model placa video integrata | UHD Graphics |
| Producator | LENOVO |
| Garantie | 24 |
Nu există recenzii încă.