Laptop Lenovo IdeaPad Pro 5 16AGP11, 16″ 2.8K (2880×1800) OLED 500nits (typical) / 1100nits (peak) Glossy, 100% DCI-P3, 120Hz VRR, DisplayHDR™ True Black 1000, AMD Ryzen™ AI 9 465 (10C / 20T, 2.0 / 5.0GHz, 10MB L2 / 24MB L3); Copilot+ PC; Integrated AMD Ryzen™ AI, up to 50 TOPS, video Integrated AMD Radeon™ 880M Graphics, RAM 1x 32GB Soldered LPDDR5x-8533; Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel; 32GB soldered memory, not upgradable, SSD 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®, no ODD, SD Card Reader, Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Atmos®, FHD 1080p + IR with Privacy Shutter, ToF Sensor, No Onboard Ethernet, WLAN Wi-Fi® 7, 802.11be 2×2, Bluetooth 5.4, WWAN Not Supported, No Fingerprint Reader, Porturi: 1x USB-A (USB 5Gbps), Always On; 1x USB-A (USB 5Gbps); 2x USB-C® (USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1; 1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x SD card reader, No Power Adapter, Baterie Integrated 84Wh, Backlit, English, Luna Grey, Greutate 1.66 kg, Dimensiuni 356 x 250 x 15.85 mm, 2-year, Courier or Carry-in; 3Y Courier/Carry in from 2Y Courier/Carry in (CPN), Accesorii None, Free DOS
| SSD capacity | 1 TB |
|---|---|
| M.2 SSD size | 2242 (22 x 42 mm) |
| Number of built-in speakers | 2 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Password protection | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Tip placa video | Integrata |
| Greutate | 1.6 – 2.0 kg |
| Tastatura iluminata | Da |
| USB Type-C | Da |
| USB 3.2 | Da |
| HDMI | Da |
| Jack Audio | Da |
| Thunderbolt | Nu |
| DisplayPort | Da |
| Form factor | Clamshell |
| LED backlight | Yes |
| Memory form factor | On-board |
| Front camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| USB 3.1 | Da |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Antenna type | 2×2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Fast charging | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| Producator placa video | AMD |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Colour gamut | 100% |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor base power | 28 W |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Processor cores | 10 |
| Standard Dynamic Range (SDR) brightness | 500 cd/m² |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Luminozitate | 1100 nt |
| Rezolutie | 2880 x 1800 |
| Display surface | Gloss |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor frequency | 2 GHz |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Panel type | OLED |
| Operating system installed | No |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Keyboard language | English |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Copilot key | Yes |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Conectivitate celulara | Fara |
| Conectivitate | Wi-Fi 7 |
| Cititor amprente | Nu |
| Camera Web | Full HD |
| Cititor Card | Da |
| Memorie RAM | 32 GB |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Sistem de operare | Fără OS |
| Producator Procesor | AMD |
| Tip display | OLED |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| WWAN | Not installed |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor threads | 20 |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Destinat pentru: | Consumer |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Processor family | AMD Ryzen AI 9 |
| Total processor performance up to | 73 TOPs |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 880M |
| Diagonala display | 16 – 16.9 inch |
| Maximum display brightness (HDR) | 1100 cd/m² |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Capacitate stocare | 1 TB |
| Copilot+ PC | N/A |
| L3 cache | 24 MB |
| Built-in microphone | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| BLUETOOTH | Yes |
| Touchscreen | No |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Display diagonal | 40.6 cm (16) |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Certification | RoHS |
| Product colour | Grey |
| Width | 356 mm |
| AC adapter included | No |
| Housing material | Aluminium |
| Product type | Laptop |
| Colour name | Luna Grey |
| Depth | 250 mm |
| Weight | 1.66 kg |
| HD type | 2.8K |
| Height | 15.8 mm |
| Tip procesor | Ryzen AI 9 |
| Frecventa Procesor: | 5.0 GHz |
| Certified refurbished | No |
| Battery capacity | 84 Wh |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR True Black 1000 |
| Display back cover material | Aluminium |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 400 Series |
| Tip Memorie RAM | LPDDR5X |
| Serie placa video | Radeon |
| Tip memorie placa video: | Shared memory |
| Memorie Placa video: | Integrated |
| Model-procesor | 465 |
| Processor model | 465 |
| L2 cache | 10 MB |
| Battery life (max) | 17.8 h |
| Continuous video playback time | 21.2 h |
| Password protection type | Power on, BIOS |
| Model Placa Video Dedicata | N/A |
| Model placa video integrata | 880M |
| Producator | LENOVO |
| Garantie | 36 |

Nu există recenzii încă.