Laptop Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 (AMD); 16″ WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC; AMD Ryzen™ 5 7535HS (6C / 12T, 3.3 / 4.55GHz, 3MB L2 / 16MB L3); Video Integrated AMD Radeon™ 660M Graphics; RAM 1x 16GB SO-DIMM DDR5-4800; 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® Opal 2.0, Optical: no ODD; No card reader, Speakers: Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos®, audio by HARMAN, Camera: FHD 1080p + IR Discrete with Privacy Shutter, LAN: 100/1000M (RJ-45); WLAN Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2×2; BT5.3, WWAN (3G/4G): Non-WWAN, Fingerprint: Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button; Ports: 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1); 1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On; 1x USB-C® (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.4; 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.4; 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x Ethernet (RJ-45); 65W USB-C® (3-pin);Battery Integrated 57Wh, Keyboard: Backlit, English (EU), Color: Black; Weight Starting at 1.81 kg; Dimensions 356.1 x 247.7 x 19.85 mm, Warranty: 1-year, Courier or Carry- in; 3Y Onsite upgrade from 1Y Courier/Carry-in Windchill (CPN), OS: Windows® 11 Pro, Romanian / English
| Microsoft-OS | No |
|---|---|
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
| NB-Format | Regular |
| Culoare | Negru |
| Video | Onboard |
| HDD-or-SSD | SSD |
| Solid state drive | Da |
| NB-SSD-Capacity | 512GB |
| RAM | 16GB |
| Greutate | 1.6 – 2.0 kg |
| USB Type-C | Da |
| USB 3.2 | Da |
| HDMI | Da |
| Jack Audio | Da |
| Thunderbolt | Nu |
| Rezolutie | 1920 x 1200 |
| Optical | None |
| Microphone | 2x, Array |
| Bundled software | None |
| Other Security | Camera privacy shutter |
| Other Certifications | TÜV Rheinland® Low Blue Light (Software Solution) |
| Producator placa video | AMD |
| Standard Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) |
| Keyboard | Backlit, English (EU) |
| SIM Card | None |
| NFC | None |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0 Enabled |
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed |
| Operating System | Windows® 11 Pro, Romanian / English |
| Smart card reader | None |
| Fingerprint reader | Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button |
| Memory | 1x 16GB SO-DIMM DDR5-4800 |
| Max Memory | Up to 64GB DDR5-4800 |
| Camera | FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter |
| Power Adapter | 65W USB-C® (3-pin) |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| Card Reader | No card reader |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Senary SN6141 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos®, audio by HARMAN |
| Case Color | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 356.1 x 247.7 x 19.85 mm (14.02 x 9.75 x 0.78 inches) |
| Included Upgrade | 3Y Onsite upgrade from 1Y Courier/Carry-in Windchill (CPN) |
| System Management | Non-DASH |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 7535HS (6C / 12T, 3.3 / 4.55GHz, 3MB L2 / 16MB L3) |
| Graphics | Integrated AMD Radeon™ 660M Graphics |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® Opal 2.0 |
| Chipset | AMD SoC Platform |
| Case Material | Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2×2 + BT5.3 |
| Bundled Accessories | None |
| Touchscreen | Nu |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Memorie RAM | 16 GB |
| Conectivitate | Wi-Fi 6e |
| Conectivitate celulara | Fara |
| Cititor amprente | Da |
| Cititor Card | Nu |
| NB-CPU | AMD-RYZEN 5 |
| Resolution | WUXGA |
| Tip display | IPS |
| NB-Screen-Size | 16.x" |
| Tastatura iluminata | Da |
| Sistem de operare | Windows 11 Pro |
| Producator Procesor | AMD |
| Tip procesor | AMD Ryzen 5 |
| Model-procesor | 7535HS |
| Pen | Pen Not Supported |
| WWAN | Non-WWAN |
| Display | 16 WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC |
| Numar Nuclee | 6 |
| Tip placa video | Integrata |
| Destinat pentru: | Business |
| Diagonala display | 16 – 16.9 inch |
| Capacitate stocare | 512 GB |
| Battery | 57Wh |
| Green Certifications | ENERGY STAR® 9.0 |
| Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2242 SSD up to 1TB • M.2 2280 SSD up to 1TB |
| Docking | Various docking solutions supported via USB-C®. For more compatible docking solutions, please visit Docking for ThinkPad® E16 Gen 2 (AMD) |
| Copilot+ PC | N/A |
| Memory slots | Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable |
| Weight | Starting at 1.81 kg (3.99 lbs) |
| Luminozitate | 300 niti |
| BLUETOOTH | 5.3 |
| DisplayPort | 2 (via USB Tip-C) |
| Camera Web | FHD |
| Memorie maxima | 64 GB |
| Nr. sloturi | 2 |
| RJ-45 | 1 |
| Unitate optica | Nu are unitate optica integrata |
| Audio | HD AudioSistem Stereo |
| Boxe | 2-way |
| Versiune OS | 64 bit |
| Sistem preinstalat | Da |
| Parola Bios | Da |
| Parola HDD | Da |
| Tastatura numerica: | Da |
| Altele | TouchPad cu suport pentru gesturi multi atingere |
| Business | Da |
| Rezolutie display | 1920 x 1200 pixeli |
| Capacitate memorie RAM | 16 GB |
| Slot M.2 | Da |
| Retea | 10/100/1000 Mbps |
| Wireless | 802.11ax (2×2) |
| Microfon integrat | Dual Array |
| Layout tastatura | English |
| Placa video | AMD |
| USB 3.0 | 1 |
| Nr. sloturi ocupate | 1 |
| Numar Thread-uri | 12 |
| Tehnologie | LED backlight Anti-Glare IPS |
| Frecventa | 4800 MHz |
| Caracteristici Carcasa | Elemente finisate din aluminiu |
| Kensington lock | Da |
| Tastatura: | 6-rowMultimedia FN keys |
| Nucleu | Rembrandt R |
| Procesor Grafic integrat | AMD Radeon 660M |
| Tehnologie de fabricatie | 6nm FinFET |
| Putere maxima disipata | 54 W |
| Serie video | Radeon |
| Model video | 660M |
| Alte specificatii | 45% NTSC |
| Tip SSD | M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe Opal 2.0 |
| Iesire audio | 1 |
| USB 3.1 | 1 |
| Putere boxe | 2x 2 W |
| Dimensiuni | 356.1 x 247.7 x 19.85 mm |
| Alimentator | 65W via USB Tip-C (3-pin) |
| Cititor amprenta | DaMatch-on-Chip, integrat in butonul Power |
| Familie Procesor | Ryzen 5 7000 Series |
| Putere | 57 Wh |
| Suport TPM | Da (Firmware TPM 2.0) |
| Tehnologie Baterie | Li-Polimer |
| Format | WUXGA |
| Cache | Cache L2 : 3 MBCache L3 : 16 MB |
| Storage Slot | Two M.2 slots • One M.2 2242 PCIe® 4.0 x4 slot • One M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot |
| Frecventa Procesor: | 4.55 GHz |
| Capacitate SSD | 512 GB |
| USB-C | 1 x USB 3.2 Tip-C (Gen1) (Power Delivery / DisplayPort)1 x USB 3.2 Tip-C (Gen2) (Power Delivery / DisplayPort) |
| Frecventa turbo max | 4.55 GHz |
| Functii camera Web | IR Hybrid cu Privacy Shutter |
| Tehnologii Audio | Dolby Audioaudio by HARMAN |
| Tip Memorie RAM | DDR5 |
| Serie placa video | Radeon |
| Tip memorie placa video: | Shared memory |
| Memorie Placa video: | Integrated |
| Model Placa Video Dedicata | N/A |
| Model placa video integrata | 660M |
| Producator | LENOVO |
| Garantie | 36 |
Nu există recenzii încă.