Laptop Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 (Intel); 14″ WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC; Intel® Core™ Ultra 7 155H, 16C (6P + 8E + 2LPE) / 22T, Max Turbo up to 4.8GHz, 24MB; Video Integrated Intel® Arc™ Graphics Functions as Intel Graphics; RAM 1x 16GB SO-DIMM DDR5-5600; 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® Opal 2.0, Optical: no ODD; No card reader, Speakers: Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos®, audio by HARMAN, Camera: FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter, LAN: 100/1000M (RJ-45); WLAN Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2×2; BT5.3, WWAN (3G/4G): Non-WWAN, Fingerprint: Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button; Ports: 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1); 1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On; 1x USB-C® (USB 20Gbps / USB 3.2 Gen 2×2), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.4; 1x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1; 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x Ethernet (RJ-45); 65W USB-C® (3-pin); Battery Integrated 57Wh, Keyboard: Backlit, English (EU), Color: BlackWeight Starting at 1.44 kg; Dimensions 313 x 219.3 x 17.99 mm, Warranty: 1-year, Courier or Carry-in; 3Y Onsite upgrade from 1Y Courier/Carry-in Windchill (CPN), OS: Windows® 11 Pro, Romanian / English
| Microsoft-OS | No |
|---|---|
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
| NB-Format | Regular |
| Culoare | Negru |
| Video | Onboard |
| HDD-or-SSD | SSD |
| Solid state drive | Da |
| NB-SSD-Capacity | 512GB |
| RAM | 16GB |
| Producator placa video | Intel |
| USB Type-C | Da |
| USB 3.2 | Da |
| HDMI | Da |
| Jack Audio | Da |
| Thunderbolt | Da |
| Rezolutie | 1920 x 1200 |
| USB 3.1 | Da |
| Chipset | Intel® SoC Platform |
| Optical | None |
| Microphone | 2x, Array |
| Bundled software | None |
| Other Security | Camera privacy shutter |
| Other Certifications | TÜV Rheinland® Low Blue Light (Software Solution) |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 155H, 16C (6P + 8E + 2LPE) / 22T, Max Turbo up to 4.8GHz, 24MB |
| AI PC Category | AI PC |
| Standard Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) |
| Battery | Integrated 57Wh |
| Keyboard | Backlit, English (EU) |
| SIM Card | None |
| NFC | None |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0 Enabled |
| Physical Locks | Kensington® Nano Security Slot™, 2.5 x 6 mm |
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed |
| Operating System | Windows® 11 Pro, Romanian / English |
| Smart card reader | None |
| Fingerprint reader | Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button |
| System Management | Non-vPro® |
| Camera | FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter |
| Power Adapter | 65W USB-C® (3-pin) |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| Card Reader | No card reader |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Senary SN6141 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos®, audio by HARMAN |
| Case Color | Black |
| Included Upgrade | 3Y Onsite upgrade from 1Y Courier/Carry-in Windchill (CPN) |
| Memory | 1x 16GB SO-DIMM DDR5-5600 |
| Max Memory | Up to 64GB DDR5-5600 |
| Dimensions (WxDxH) | 313 x 219.3 x 17.99 mm (12.32 x 8.63 x 0.71 inches) |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® Opal 2.0 |
| Graphics | Integrated Intel® Arc™ Graphics Functions as Intel Graphics |
| Case Material | Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2×2 + BT5.3 |
| Bundled Accessories | None |
| Green Certifications | ENERGY STAR® 8.0 |
| Touchscreen | Nu |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Memorie RAM | 16 GB |
| Conectivitate | Wi-Fi 6e |
| Conectivitate celulara | Fara |
| Cititor amprente | Da |
| Cititor Card | Nu |
| NB-CPU | ULTRA 7 |
| NB-Screen-Size | 14.x" |
| Resolution | WUXGA |
| Tip display | IPS |
| Tastatura iluminata | Da |
| Producator Procesor | Intel |
| Sistem de operare | Windows 11 Pro |
| Tip procesor | Intel Core Ultra 7 |
| Model-procesor | 155H |
| NPU | Integrated Intel® AI Boost, up to 11 TOPS |
| Pen | Pen Not Supported |
| WWAN | Non-WWAN |
| Display | 14 WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC |
| Tip placa video | Integrata |
| Destinat pentru: | Business |
| Diagonala display | 14 – 14.9 inch |
| Numar Nuclee | 16 |
| Greutate | Sub 1.5 kg |
| _old2_Capacitate stocare | 512GB – 1TB |
| Capacitate stocare | 512 GB |
| Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2242 SSD up to 1TB • M.2 2280 SSD up to 1TB |
| Copilot+ PC | N/A |
| Storage Slot | Two M.2 slots • One M.2 2242 PCIe® 4.0 x4 slot • One M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot |
| Frecventa | 5600 MHZ |
| Memory slots | Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable |
| Weight | Starting at 1.44 kg (3.17 lbs) |
| Luminozitate | 300 niti |
| BLUETOOTH | 5.3 |
| DisplayPort | 2 (via USB Tip-C) |
| Camera Web | FHD |
| Suport DirectX 12 | Da |
| Memorie maxima | 64 GB |
| Nr. sloturi | 2 |
| RJ-45 | 1 |
| Unitate optica | Nu are unitate optica integrata |
| Audio | HD AudioSistem Stereo |
| Boxe | 2-way |
| Sistem preinstalat | Da |
| Parola Bios | Da |
| Parola HDD | Da |
| Altele | TouchPad cu suport pentru gesturi multi atingere |
| Business | Da |
| Familie Procesor | Intel Core Ultra 7 din prima serie |
| Nucleu | Meteor Lake |
| Cache | 24 MB Smart Cache |
| Numar Thread-uri | 22 |
| Procesor Grafic integrat | Intel Arc Graphics |
| Tehnologie de fabricatie | 7 nm |
| Putere maxima disipata | 115 W |
| Format | WUXGA |
| Rezolutie display | 1920 x 1200 pixeli |
| Capacitate memorie RAM | 16 GB |
| Slot M.2 | Da |
| Retea | 10/100/1000 Mbps |
| Wireless | 802.11ax (2×2) |
| USB 3.0 | 2 |
| Microfon integrat | Dual Array |
| Layout tastatura | English |
| Tastatura numerica: | Nu |
| Nr. sloturi ocupate | 1 |
| Tehnologie | LED backlight Anti-Glare IPS |
| Caracteristici Carcasa | Elemente finisate din aluminiu |
| Putere boxe | 2 x 2W |
| Tastatura: | 6-rowMultimedia FN keys |
| Cip AI integrat | Intel AI Boost |
| Placa video | Intel Graphics |
| Versiune OS | 64 bit – limba Romana/Engleza |
| Kensington lock | Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm |
| Tip SSD | M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe Opal 2.0 |
| Iesire audio | 1 x Combo |
| Frecventa turbo max | 4.80 GHz |
| Functii camera Web | 1080p + IR Hybrid cu Privacy Shutter |
| Tehnologii Audio | Dolby Atmosaudio by HARMAN |
| Alimentator | 65 W via USB Tip-C (3-pin) |
| Cititor amprenta | DaMatch-on-Chip, integrat in butonul Power |
| Suport TPM | Da (Discrete TPM 2.0) |
| Putere | 57 Whr |
| Tehnologie Baterie | Li-Polimer |
| Frecventa Procesor: | 4.8 GHz |
| Dimensiuni | 313 x 219.3 x 17.99 mm |
| USB-C | 1 x USB 4 Tip-C (Thunderbolt 4 / Power Delivery / DisplayPort)1 x USB 3.2 Tip-C (Gen2x2) (Power Delivery / DisplayPort) |
| Tip Memorie RAM | DDR5 |
| Serie placa video | Arc |
| Tip memorie placa video: | Shared memory |
| Memorie Placa video: | N/A |
| Model Placa Video Dedicata | N/A |
| Model placa video integrata | Arc Graphics |
| Capacitate SSD | 512 GB |
| Producator | LENOVO |
| Garantie | 36 |
Nu există recenzii încă.