Precision 3680 Tower CTO BASE, 500W (80 Plus Platinum) PSU, EPEAT 2018 Registered (Gold), ENERGY STAR Qualified, TCO Certified, Intel Core i7 14th Gen 14700 (33 MB cache, 20 cores, 28 threads, 2.1 GHz to 5.4 GHz, 65W), Nvidia RTX 2000 Ada, 16 GB GDDR6, 4 mDP to DP, 32GB: 2 x 16 GB, DDR5, 4400 MT/s, non-ECC, 1 TB, M.2 2280, Gen 4 PCIe NVMe, No Wireless LAN Card (no WiFi enablement), Dell Optical Mouse-MS116 – Black, Dell Multimedia Wired Keyboard – KB216 Black – US International, External ports and slots: Network port: 1 x RJ45 (1 GbE) Ethernet port, USB ports: Front: 1 x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) port, 1 x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) port with PowerShare, 1 x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C port, 1 x USB 3.2 Gen 2×2 (20 Gbps) Type-C port with PowerShare, Rear: 2 x USB 2.0 (480 Mbps) ports with SmartPower, 2 x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) ports, 2 x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C ports, Audio port: Front: 1 x Universal Audio port, Rear: 1 x Audio line-out, Video port(s): 2 x DisplayPort 1.4a HBR2 ports, Media-card reader: 1 x SD-card slot, Security-cable slot: 1 x Kensington security-cable slot, Internal slots: 1 x M.2 2230 slot for WiFi and Bluetooth card, 1 x M.2 2230/2280 slots (SSD0 and SSD1) for SSD, 1 x M.2 2280 slot (SSD2) for SSD, SATA: 4 x slots, Memory specifications: Memory slots: Four-DIMM slots, Memory type: DDR5, Maximum memory configuration: 128 GB, Dimensions and weight: Height: 372.90 mm, Width: 173.00 mm, Depth: 420.20 mm, Weight: Minimum – 7.58 kg, Maximum – 16.05 kg, Windows 11 Pro, English, Czech, Hungarian, Polish, Slovak, 3y ProSupport and Next Business Day Onsite Service
Precision 3680 Tower CTO BASE, 500W (80 Plus Platinum) PSU,
Stoc epuizat
21.247,99 lei
Stoc epuizat
| VGA | Yes |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| Microsoft-OS | WIN 11 PRO |
| WS-CPU | Intel-Core-i |
| WS-Format | Tower |
| Operating shock | 40 G |
| SSD capacity | 1 TB |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Password protection | Yes |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Market positioning | Business |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| PowerShare | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | -15.2 – 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 – 10668 m |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Non-ECC | Yes |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX 2000 Ada |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.3 GHz |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Number of USB ports with PowerShare support | 2 |
| Performance cores | 8 |
| Processor generation | Intel® Core™ i7 (14th gen) |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 28 |
| Efficient cores | 12 |
| Performance-core base frequency | 2.1 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Processor cache | 33 MB |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Trial software | Microsoft Office Trial,McAfee Business Protection 1-year |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 219 W |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 770 |
| Number of processors installed | 1 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Line-out | Yes |
| Chassis type | Tower |
| Placement supported | Vertical |
| Power supply input voltage | 90 – 264 V |
| Display included | No |
| Processor model | i7-14700 |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Number of speakers | 1 |
| Non-operating shock | 105 G |
| Audio Chip | Realtek ALC3246-CG |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Memory clock speed | 4400 MHz |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 3 |
| Power supply input frequency | 47/63 Hz |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Operating vibration | 0.52 G |
| Non-operating vibration | 2 G |
| LAN controller | Intel® I219-LM |
| Motherboard chipset | Intel W680 |
| Power Supply | 500 W |
| Memory data transfer rate | 4400 MT/s |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Format desktop | Tower |
| Producator Procesor | Intel |
| Tip procesor | Intel Core i7 |
| Tip stocare | SSD |
| Unitate optica | Nu |
| BLUETOOTH | Nu |
| Wireless | Nu |
| Model-procesor | 14700 |
| Memorie RAM | 32 GB |
| Sistem Operare Desktop PC | Windows 11 Pro |
| Placa video dedicata | Dedicata |
| Tip RAM | non-ECC |
| HDD | None |
| Tip: | DDR5 |
| Sloturi memorie | 4 |
| SSD | 1TB |
| Serie placa video | NVIDIA RTX 2000 Series |
| Model placa video | RTX 2000 Ada |
| Number of rear USB ports | 6 |
| Number of front USB ports | 4 |
| Destinat pentru: | Workstation |
| PAIA version | GaBi version 1, 2024 |
| Water cooling system | No |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 406 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 180.264 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 17.864 |
| Carbon emissions, energy usage (kg of CO2e) | 193.256 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 15.022 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 212.744 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 65 °C |
| Cables included | AC |
| Audio system | High Definition Audio |
| Operating temperature (T-T) | 10 – 35 °C |
| Width | 173 mm |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 85% |
| Product type | Workstation |
| Depth | 420.2 mm |
| Viewing window | No |
| Height | 372.9 mm |
| Producator | DELL |
| Garantie | 36 |
Nu există recenzii încă.