Apple Mac Studio M3 Ultra (CPU 28-core, GPU 60-core, Neural Engine32-Core)/96GB/1TB
Apple Mac Studio M3 Ultra (CPU 28-core, GPU 60-core, Neural
Stoc epuizat
33.673,99 lei 36.873,00 lei
Stoc epuizat
| Wi-Fi | Yes |
|---|---|
| HDMI | 1 |
| Culoare | Argintiu |
| Solid state drive | Da |
| Greutate | 3.6 kg |
| SSD capacity | 1 TB |
| Card reader integrated | Yes |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Internal memory | 96 GB |
| Processor family | Apple M |
| Processor manufacturer | Apple |
| Coprocessor model | Neural Engine |
| On-board graphics card model | Apple GPU |
| On-board GPU manufacturer | Apple |
| On-board graphics card 6K support | Yes |
| Efficient cores | 8 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| On-board graphics card family | Apple |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ray tracing acceleration | Yes |
| Video decode engine | Yes |
| Video encode engine | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Operating altitude | 0 – 5000 m |
| Intel® Optane™ Memory module installed | No |
| Display included | No |
| Power supply input voltage | 100 – 240 V |
| Chassis type | Mini PC |
| DVI port | No |
| Coprocessor cores | 32 |
| On-board graphics card cores | 60 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 0 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| USB4 Gen 2x2 ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Apple Intelligence | Yes |
| Operating system installed | macOS Sequoia |
| Producator placa video | Apple |
| Tip stocare | SSD |
| Placa video dedicata | Dedicata |
| Tip RAM | non-ECC |
| HDD | None |
| Format desktop | MiniPC |
| SSD | 1TB |
| Producator Procesor | Apple |
| Serie placa video | Apple Silicon Series |
| Sistem Operare Desktop PC | Mac OS |
| On-board graphics card 8K support | Yes |
| Intel® Thunderbolt 5 | Yes |
| Model-procesor | M3 Ultra |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Introduction year | 2025 |
| Tip procesor | Apple M3 Ultra |
| Destinat pentru: | Workstation |
| Introduction month | March |
| Processor model | M3 Ultra |
| Processor generation | Apple M Ultra 3rd Gen |
| Processor cores | 28 |
| Performance cores | 20 |
| Number of external displays supported | 8 |
| Thunderbolt 5 ports quantity | 6 |
| Number of rear USB ports | 2 |
| Number of front USB ports | 0 |
| Power Supply | 480 W |
| Memorie RAM | 96 GB |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Product colour | Silver |
| DC-in jack | Yes |
| Cables included | AC |
| Operating temperature (T-T) | 10 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Height | 95 mm |
| Housing material | Aluminium |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Compatible memory cards | SDXC |
| Video formats supported | AV1, H.264, HEVC, ProRes |
| Package weight | 5.7 kg |
| Width | 197 mm |
| Depth | 19.7 mm |
| Product type | Mini PC |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 47 °C |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Weight | 3.64 kg |
| Package width | 217 mm |
| Package depth | 283 mm |
| Package height | 292 mm |
| BLUETOOTH | 5.3 |
| Capacitate SSD | 1 TB |
| USB 3.1 | 2 |
| Wireless | 802.11 ax |
| Sistem de operare | macOS Sequoia |
| Memorie maxima | 96 GB |
| Stocare inclusa | Da |
| Chipset | Apple |
| Recomandat | Midsize Office |
| Numar procesoare | 1 |
| Memorie inclusa | Da |
| Tip: | Integrata |
| Sunet | HD Audio |
| RJ-45 LAN | 1 |
| Unitate optica | Fara unitate optica integrata |
| Jack casti | 1 |
| Tehnologie | 3 nm |
| Monitor inclus | Nu |
| Altele | Memorie RAM unificata |
| Sloturi memorie | Nu |
| Interfata | PCIe |
| LAN | 1000/2500/5000/10000 Mbps |
| Tip carcasa | UCFF |
| Dimensiune: | 19.7 x 19.7 x 9.5 cm |
| Card slot | SDXC |
| Accesorii incluse | Cablu de alimentare |
| Familie Procesor | M3 |
| Numar Nuclee | 28 (20 Performance + 8 Efficiency) |
| Procesor Grafic integrat | Apple M3 Ultra 60 cores |
| Cip AI integrat | DaApple Intelligence available in English |
| Capacitate memorie | 96 GB |
| Familie placa video | M3 Ultra |
| Model placa video | M3 Ultra 60 cores |
| Caracteristici | Suporta pana la 5 display-uri simultane |
| USB Type-C | 6 |
| Thunderbolt 5 | 6 (via USB Type-C) |
| Producator | APPLE |
| Garantie | 12 |
Nu există recenzii încă.