Lindy HDMI & IR over 100Base-T IP Receiver Description Add additional HDMI over IP receivers to create larger networked distribution setups Simple, scalable solution for developing 1-to-many or many-to-many installations Supports resolutions up to 1920×1080@60Hz 4:4: 4 8bit Supports IR extension from the transmitter Technical details Specifications AV Interface: HDMI Interface Standard: HDMI 1.2 Supported Bandwidth: 4.95 Gbps Maximum Distance: 100m (328.08ft) Maximum Resolution: 1920×1080@60Hz 4:4:4 8bit HDCP Support: Pass-through EDID Pass Through: – Supported Audio: 2 Channel PCM Separate Audio Ports: – IR Support: 20-60 kHz CEC Support: – Serial Interface: – Transmission Protocol: IP Transmission Medium: 1 x Cat.5e/6 Laser Class (only for Fibre): – Wavelength (only for Fibre): – Chipset: Taifatech 680 Special Features: – Connectors Transmitter Input: – Transmitter Output: – Receiver Input: RJ45 (Female), IR (Female) Receiver Ouput: HDMI (Female) Bidirectonal Ports: – Power: 5.5/2.1mm DC socket Physical Properties Dimensions WxHxD: 100x65x26mm (3.94×2.56×1.02in) per unit Housing Material: Metal Nett Weight: 0.245kg (0.54lb) Operating Temperature: 0°C – 40°C (32°F – 104°F) Storage Temperature: -20°C – 60°C (-4°F – 140°F) Humidity: 20 – 90% RH (non-condensing) Power Requirements: 5VDC 1A Colour: Black Miscellaneous Packaging Type: Carton Box Packaging Dimensions: Gross Weight: 0.55kg (1.21lb) Warranty (Years): 2 Certificated: CE, FCC, REACH and RoHS Package Contents Receiver unit IR receiver cable Multi-Country Power Supply (EU, UK, US & AUS) Lindy manual https://www.lindy-international.com/HDMI-IR-over-100Base-T-IP- Receiver.htm?websale8=ld0101.ld021102&pi=38129&ci=20
Receivere & Transmittere audio-video
Lindy HDMI & IR over 100Base-T IP Receiver Description
Producator:
Lindy
Disponibilitate:
Stoc epuizat
970,99 lei
Stoc epuizat
| Material | Metal |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| Plug and Play | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HDCP | Yes |
| Input current | 1 A |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| RJ-45 input ports | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Supported video modes | 480i, 1080p |
| Bandwidth | 4.95 Gbit/s |
| HDCP & EDID bypass | Yes |
| HDMI version | 1.2 |
| Video out | 1 |
| Remote (IR) input | 1 |
| Distanta maxima | 100 m |
| Rezolutie maxima | 1920×1080 pixels |
| Numar porturi HDMI | 1 |
| Tip: | AV receiver |
| Product colour | Black |
| AC adapter included | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 65 mm |
| Width | 100 mm |
| Manual | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| LED indicators | Yes |
| Height | 26 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 243 mm |
| Weight | 245 g |
| Package weight | 550 g |
| Cables included | IR sensor |
| Producator | LINDY |
| Garantie | 24 |
Nu există recenzii încă.