Placa Video GIGABYTE GEFORCE RTX 5050 GAMING OC 8GB GDDR6 128 bit, PCIE 5.0, 2x DP 2x HDMI
Placi video
Placa Video GIGABYTE GEFORCE RTX 5050 GAMING OC 8GB GDDR6
Producator:
Gigabyte
Disponibilitate:
11 în stoc
2.626,99 lei 2.917,99 lei
11 în stoc
| LP-Bracket | No |
|---|---|
| VGA-Interface | PCI-E-4.0 |
| Data transfer rate | 20 Gbit/s |
| Cooling type | Active |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| CUDA | Yes |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| TV tuner integrated | No |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Numar Sloturi | Dual Slot |
| Bus Memorie | 128bit |
| Tip Memorie: | GDDR6 |
| Capacitate | 8GB |
| Sistem racire | Activ |
| Recomandat pentru Gaming | Da |
| MiniDP | N/A |
| Segment | Consumer |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| CUDA cores | 2560 |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| Low Profile | N/A |
| Alimentare separata | 1x 8-pin PCI-E |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| DirectX version | 12.0 |
| Number of slots | 2 |
| HDMI | 2 |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 3X |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Memory clock speed | 20000 MHz |
| Length | 280 mm |
| Cooling | Active |
| Memory type | GDDR6 |
| VGA-Format | Full-profile |
| VGA-Segment | Consumer |
| Memory bus | 128bit |
| Memory-Capacity | 8192MB |
| HDMI version | 2.1b |
| Slot | PCI Express 5.0 |
| Seria | GeForce RTX 5000 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| Chipset | nVidia |
| Model | GeForce RTX 5050 |
| Graphics processor | GeForce RTX 5050 |
| Thermal Design Power (TDP) | 94 W |
| Processor frequency | 2632 MHz |
| Product colour | Black |
| Depth | 40 mm |
| Package type | Box |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Height | 117 mm |
| Package weight | 1.19 kg |
| Package height | 75 mm |
| Weight | 710 g |
| Package width | 354 mm |
| Package depth | 182.5 mm |
| Producator | GIGABYTE |
| Garantie | 36 |




Nu există recenzii încă.