Laptop Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 (AMD); 14″ WUXGA (1920×1200) IPS 400nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz, DBEF5; AMD Ryzen™ 5 PRO 8540U (6C / 12T, 3.2 / 4.9GHz, 6MB L2 / 16MB L3); Video Integrated AMD Radeon™ 740M Graphics; RAM 1x 32GB SO-DIMM DDR5-5600; 1TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0×4 Performance NVMe® Opal 2.0, Optical: no ODD; No card reader, Speakers: Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio™, Camera: 5.0MP + IR Discrete with Privacy Shutter, LAN: 100/1000M (RJ-45); WLAN Qualcomm® Wi-Fi® 6E NFA725A, 802.11ax 2×2; Bluetooth 5.3, WWAN (3G/4G): WWAN Upgradable to 4G, Fingerprint: Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button; Ports: 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1); 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On; 2x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1; 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm);1x Ethernet (RJ-45); 65W USB- C® (3-pin); Battery Integrated 52.5Wh, Keyboard: Backlit, English (EU), Color: BlackWeight Starting at 1.39 kg; Dimensions 315.9 x 223.7 x 17.7 mm, Warranty: 3-year, Courier or Carry-in; 1Y Premier WHB (CPN), CO2 Offset 0.5 ton (2nd Generation Carbon Offset Projects), OS: Windows® 11 Pro, Romanian / English
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
|---|---|
| NB-Format | Regular |
| Video | Onboard |
| HDD-or-SSD | SSD |
| Microsoft-OS | WIN 11 PRO |
| NB-SSD-Capacity | 1TB |
| RAM | 32GB |
| SSD capacity | 1 TB |
| Card reader integrated | No |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Tip placa video | Integrata |
| Tastatura iluminata | Da |
| USB Type-C | Da |
| USB 3.2 | Da |
| HDMI | Da |
| Jack Audio | Da |
| DisplayPort | Da |
| Thunderbolt | Da |
| Form factor | Clamshell |
| LED backlight | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Luminozitate | 400 nt |
| Rezolutie | 1920 x 1200 |
| USB 3.1 | Da |
| Panel type | IPS |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2×2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| AC adapter power | 65 W |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| Optical | None |
| Bundled software | None |
| Producator placa video | AMD |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Smart card reader | Yes |
| Standard Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Storage | 1TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0×4 Performance NVMe® Opal 2.0 |
| Storage Support | One drive, up to 2TB M.2 2280 SSD |
| Storage Slot | One M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slot |
| Keyboard | Backlit, English (EU) |
| SIM Card | None |
| NFC | None |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0 Enabled |
| Physical Locks | Kensington® Nano Security Slot™, 2.5 x 6 mm |
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed |
| Operating System | Windows® 11 Pro, Romanian / English |
| Base Warranty | 3-year, Courier or Carry-in |
| Camera | 5.0MP + IR Discrete with Privacy Shutter |
| Microphone | 2x, 360° |
| Optional Ports (configured) | 1x Smart Card Reader |
| Other Security | Camera privacy shutter (camera models) |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio™ |
| Power Adapter | 65W USB-C® (3-pin) |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Case Color | Black |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Processor cores | 6 |
| Max Memory | Up to 64GB DDR5-5600 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor manufacturer | AMD |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Battery | Integrated 52.5Wh |
| Case Material | PC + 20% CF (Top), PC + 20% CF (Bottom) |
| Windows Hello | Yes |
| WLAN + Bluetooth | Qualcomm® Wi-Fi® 6E NFA725A, 802.11ax 2×2 + BT5.3 |
| Dimensions (WxDxH) | 315.9 x 223.7 x 17.7 mm (12.44 x 8.81 x 0.7 inches) |
| WWAN | Upgradable |
| Memory | 1x 32GB SO-DIMM DDR5-5600 |
| Audio Chip | Realtek ALC3287 |
| Keyboard language | English |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Chipset | AMD SoC Platform |
| Card Reader | None |
| Bundled Accessories | None |
| Green Certifications | ENERGY STAR® 8.0 |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Conectivitate | Wi-Fi 6e |
| Cititor amprente | Da |
| Cititor Card | Nu |
| Sistem de operare | Windows 11 Pro |
| Camera Web | Full HD |
| Memorie RAM | 32 GB |
| Conectivitate celulara | 4G |
| NB-Screen-Size | 14.x" |
| NB-CPU | AMD-RYZEN 5 |
| Resolution | WUXGA |
| Tip display | IPS |
| Producator Procesor | AMD |
| Tip procesor | AMD Ryzen 5 PRO |
| Pen | Pen Not Supported |
| Display | 14 WUXGA (1920×1200) IPS 400nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz, DBEF5 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| AI PC Category | Non-AI PC |
| NPU | None |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 740M |
| Included Upgrade | 1Y Premier WHB (CPN), CO2 Offset 0.5 ton (2nd Generation Carbon Offset Projects) |
| System Management | DASH |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 PRO 8540U (6C / 12T, 3.2 / 4.9GHz, 6MB L2 / 16MB L3) |
| Graphics | Integrated AMD Radeon™ 740M Graphics |
| Destinat pentru: | Business |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Diagonala display | 14 – 14.9 inch |
| Greutate | Sub 1.5 kg |
| _old2_Capacitate stocare | 1TB-5TB |
| Capacitate stocare | 1 TB |
| Copilot+ PC | N/A |
| Model-procesor | 8540U |
| Operating system language | ROM, English |
| Built-in microphone | Yes |
| BLUETOOTH | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Product colour | Black |
| Touchscreen | No |
| AC adapter included | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Display diagonal | 35.6 cm (14) |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Product type | Laptop |
| Weight | 1.39 kg |
| HD type | WUXGA |
| Width | 315.9 mm |
| Depth | 223.7 mm |
| Height | 17.7 mm |
| Battery capacity | 52.5 Wh |
| Frecventa Procesor: | 4.9 GHz |
| Processor model | 8540U |
| Tip Memorie RAM | DDR5 |
| Serie placa video | Radeon |
| Tip memorie placa video: | Shared memory |
| Memorie Placa video: | N/A |
| Model Placa Video Dedicata | N/A |
| Model placa video integrata | 740M |
| Producator | LENOVO |
| Garantie | 36 |
Nu există recenzii încă.