Laptop Lenovo ThinkPad P1 Gen 7; 16″ WQXGA (2560×1600) IPS 500nits Anti- glare, 100% sRGB, 165Hz, TÜV Low Blue Light; Intel® Core™ Ultra 7 165H, 16C (6P + 8E + 2LPE) / 22T, Max Turbo up to 5.0GHz, 24MB; Video NVIDIA® RTX 2000 Ada Generation 8GB GDDR6; RAM 64GB LPCAMM2 LPDDR5x-7500; 1TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0×4 Performance NVMe® Opal 2.0, Optical: no ODD; SD 7.0 Card Reader, Speakers: Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos®, Camera: 5.0MP + IR with Privacy Shutter and Human Presence Detection, LAN: No Onboard Ethernet; WLAN Intel® Wi-Fi® 7 BE200, 802.11be 2×2; BT5.4, WWAN (3G/4G): Non-WWAN, Fingerprint: Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button; Ports: 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On; 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 (135W input) and DisplayPort™ 1.4; 2x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 (135W input) and DisplayPort™ 2.1; 1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz or 4K/240Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x SD Express 7.0 card reader; 1x Security keyhole; 170W Slim Tip (3-pin); Battery Integrated 90Wh, Keyboard: Backlit, English (EU), Color: BlackWeight Starting at 1.82 kg; Dimensions 354.4 x 241.2 x 17.05 mm, Warranty: 3- year, Courier or Carry-in; 3Y Premier TP WS WHB (CPN), CO2 Offset 0.5 ton (2nd Generation Carbon Offset Projects), OS: Windows® 11 Pro, Romanian / English
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
|---|---|
| NB-Format | Regular |
| Culoare | Negru |
| Video | nVidia |
| HDD-or-SSD | SSD |
| Solid state drive | Da |
| Microsoft-OS | WIN 11 PRO |
| NB-SSD-Capacity | 1TB |
| RAM | 64GB |
| USB Type-C | Da |
| USB 3.2 | Da |
| HDMI | Da |
| Jack Audio | Da |
| Rezolutie | 2560 x 1600 |
| Thunderbolt | Da |
| Producator placa video | NVIDIA |
| USB 3.1 | Da |
| Chipset | Intel® SoC Platform |
| Microphone | 2x, Array |
| Storage Slot | Two M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Storage | 1TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0×4 Performance NVMe® Opal 2.0 |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos® |
| Keyboard | Backlit, English (EU) |
| Bundled software | Intel® Connectivity Performance Suite |
| NFC | None |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0 Enabled |
| Physical Locks | Kensington® Nano Security Slot™, 2.5 x 6 mm |
| Other Certifications | Intel® Evo™ Platform |
| Mil-Spec Test | MIL-STD-810H military test passed |
| Operating System | Windows® 11 Pro, Romanian / English |
| System Management | Intel® vPro® Enterprise |
| Base Warranty | 3-year, Courier or Carry-in |
| Fingerprint reader | Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button |
| Case Color | Black |
| Power Adapter | 170W Slim Tip (3-pin) |
| Camera | 5.0MP + IR with Privacy Shutter and Human Presence Detection |
| AI PC Category | AI-Ready Workstations |
| RAID Preset | None |
| Battery | Integrated 90Wh |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 codec |
| Color Calibration | Factory Color Calibration |
| Case Material | Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| Standard Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| Bundled Accessories | None |
| Green Certifications | ENERGY STAR® 8.0 |
| Graphics | NVIDIA® RTX 2000 Ada Generation 8GB GDDR6 |
| Touchscreen | Nu |
| Conectivitate celulara | Fara |
| Cititor amprente | Da |
| Refresh rate | 165 Hz |
| Memorie RAM | 64 GB |
| Conectivitate | Wi-Fi 7 |
| Cititor Card | Da |
| NB-CPU | ULTRA 7 |
| Tip display | IPS |
| NB-Screen-Size | 16.x" |
| Tastatura iluminata | Da |
| Producator Procesor | Intel |
| Sistem de operare | Windows 11 Pro |
| Tip procesor | Intel Core Ultra 7 |
| NPU | Integrated Intel® AI Boost, up to 11 TOPS |
| Pen | Pen Not Supported |
| WWAN | Non-WWAN |
| Resolution | WQUXGA |
| ISV Certifications | Please visit ISV certifications for Lenovo® Workstations |
| Display | 16 WQXGA (2560×1600) IPS 500nits Anti-glare, 100% sRGB, 165Hz, TÜV Low Blue Light |
| Memory | 64GB LPCAMM2 LPDDR5x-7500 |
| Max Memory | Up to 64GB (1x 64GB LPCAMM2), upgradable |
| Dimensions (WxDxH) | 354.4 x 241.2 x 17.05 mm (13.95 x 9.49 x 0.67 inches) |
| WLAN + Bluetooth | Intel® Wi-Fi® 7 BE200, 802.11be 2×2 + BT5.4 |
| SIM Card | No physical SIM card inbox |
| Included Upgrade | 3Y Premier TP WS WHB (CPN), CO2 Offset 0.5 ton (2nd Generation Carbon Offset Projects) |
| Smart card reader | No smart card reader |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 165H, 16C (6P + 8E + 2LPE) / 22T, Max Turbo up to 5.0GHz, 24MB |
| Model-procesor | 165H |
| Tip memorie video | GDDR6 |
| Tip placa video | Dedicata |
| Other Security | Bottom cover tamper detection |
| Destinat pentru: | Workstation |
| Diagonala display | 16 – 16.9 inch |
| Numar Nuclee | 16 |
| _old2_Capacitate stocare | 1TB-5TB |
| Capacitate stocare | 1 TB |
| Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2280 SSD up to 8TB, 4TB each • RAID 0/1 support |
| Copilot+ PC | N/A |
| Greutate | 1.82 kg |
| Memory slots | One LPCAMM2 connector, dual-channel |
| Weight | Starting at 1.82 kg (4.03 lbs) |
| Format | WQXGA |
| Rezolutie display | 2560 x 1600 pixeli |
| Placa video | nVidia |
| Suport DirectX 12 | Da |
| Capacitate memorie RAM | 64 GB |
| Memorie maxima | 64 GB |
| BLUETOOTH | 5.4 |
| Wireless | 802.11be (2×2) |
| Unitate optica | Nu are unitate optica integrata |
| Audio | HD AudioSistem Stereo |
| Boxe | 2-way |
| Sistem preinstalat | Da |
| Parola Bios | Da |
| Altele | TouchPad cu suport pentru gesturi multi atingere |
| Familie Procesor | Intel Core Ultra 7 din prima serie |
| Nucleu | Meteor Lake |
| Cache | 24 MB Smart Cache |
| Numar Thread-uri | 22 |
| Procesor Grafic integrat | Intel Arc Graphics |
| Tehnologie de fabricatie | 7 nm |
| Putere maxima disipata | 115 W |
| Slot M.2 | Da |
| Microfon integrat | Dual Array |
| Tehnologii Audio | Dolby Atmos |
| Layout tastatura | English |
| USB 3.0 | 1 |
| Grafica | Da |
| Serie video | RTX |
| Capacitate SSD | 1 TB |
| DisplayPort | 3 (via USB Tip-C) |
| Tastatura numerica: | Nu |
| Luminozitate | 500 niti |
| Nr. sloturi | 1 |
| Nr. sloturi ocupate | 1 |
| Tehnologie | LED backlight Anti-Glare IPS |
| Frecventa turbo max | 5.00 GHz |
| Caracteristici Carcasa | Elemente finisate din aluminiu |
| Capacitate memorie video | 8 GB |
| Putere boxe | 2 x 2 W |
| Cip AI integrat | Intel AI Boost |
| Tip SSD | M.2 2280 PCIe 4.0×4 Performance NVMe Opal 2.0 |
| Versiune OS | 64 bit – limba Romana/Engleza |
| Kensington lock | Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm |
| Tastatura: | 6-rowMultimedia FN keys |
| Iesire audio | 1 x Combo |
| Cititor amprenta | Da, integrat in butonul de Power |
| Parola HDD/SSD | Da |
| Thunderbolt 4 | 2 (via USB Tip-C) |
| Rata Refresh | 165 Hz |
| Card Reader | SD Express 7.0 |
| Camera Web | 5 MP |
| Suport TPM | Discrete TPM 2.0 |
| Alimentator | 170 W Slim Tip (3-pin) |
| Alte specificatii | sRGB:100%TÜV Low Blue Light |
| Frecventa | 7500 MHz |
| USB-C | 2 x USB 4 Tip-C (Thunderbolt 4 / DisplayPort / Power Delivery)1 x USB 3.2 Tip-C (Gen2) (Power Delivery / DisplayPort) |
| Functii camera Web | IR with Privacy Shutter and Human Presence Detection |
| Dimensiuni | 354.4 x 241.2 x 17.05 mm |
| Model video | 2000 Ada Generation |
| Putere | 90 Whr |
| Tehnologie Baterie | Li-Polimer |
| Frecventa Procesor: | 5.0 GHz |
| Tip Memorie RAM | LPDDR5X |
| Serie placa video | GeForce |
| Tip memorie placa video: | GDDR6 |
| Memorie Placa video: | 8GB |
| Model Placa Video Dedicata | RTX 2000 Ada |
| Model placa video integrata | Arc Graphics |
| Producator | LENOVO |
| Garantie | 36 |
Nu există recenzii încă.