Laptop Lenovo Gaming Legion Pro 7 16IAX10H, 16″ WQXGA (2560×1600) OLED 500nits Glossy, 100% DCI-P3, 240Hz, DisplayHDR True Black 1000, Dolby Vision, G-SYNC, Low Blue Light, High Gaming Performance, Intel Core Ultra 9 275HX, 24C (8P + 16E) / 24T, P-core 2.7 / 5.4GHz, E-core 2.1 / 4.6GHz, 36MB, video NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GDDR7, Boost Clock 2287MHz, TGP 175W, 1334 AI TOPS, RAM 2x 32GB CSODIMM DDR5-6400, Two DDR5 CSODIMM slots, dual-channel capable, Up to 64GB DDR5-6400 offering, SSD 1TB SSD M.2 2280 PCIe 5.0×4 Performance NVMe, no ODD, No Card reader, 4 stereo speakers, 2W x2 (woofers), 2W x2 (tweeters), optimized with Nahimic Audio, Smart Amplifier (AMP), 5.0MP with E-shutter, 2.5GbE (RJ-45), WLAN Wi-Fi 7, 802.11be 2×2, Bluetooth 5.4, Non-WWAN, No Fingerprint Reader, Porturi: 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1); 1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On; 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with Lenovo PD 140W and DisplayPort 2.1; 1x Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps (support data transfer and DisplayPort 2.1); 1x HDMI 2.1, up to 8K/60Hz; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 1x Ethernet (2.5GbE RJ-45); 1x Power connector, 400W Slim Tip (3-pin), Baterie Integrated 99.9Wh, Per-key RGB Backlit, English, Eclipse Black, Greutate 2.57 kg, Dimensiuni 364.38 x 275.94 x 21.9-26.65 mm (14.35 x 10.86 x 0.86-1.05 inches), 3Y Premium Care with Onsite upgrade from 2Y Depot/CCI (CPN), Accesorii 4 Switchable Keycaps, Free DOS
| Microsoft-OS | No |
|---|---|
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
| NB-Format | Regular |
| HDD-or-SSD | SSD |
| NB-SSD-Capacity | 1TB |
| RAM | 64GB |
| SSD capacity | 1 TB |
| Card reader integrated | No |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Internal memory | 64 GB |
| Fingerprint reader | No |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Tastatura iluminata | Da |
| USB Type-C | Da |
| USB 3.2 | Da |
| HDMI | Da |
| Jack Audio | Da |
| DisplayPort | Da |
| Rezolutie | 2560 x 1600 |
| Luminozitate | 500 nt |
| Thunderbolt | Da |
| Form factor | Clamshell |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Mobile network connection | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Tip placa video | Dedicata |
| Producator placa video | NVIDIA |
| Greutate | Peste 2.5 kg |
| USB 3.1 | Da |
| Processor manufacturer | Intel |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of microphones | 2 |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Antenna type | 2×2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| Optical | None |
| Microphone | 2x, Array |
| Bundled software | None |
| Operating System | None |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Colour gamut | 100% |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Processor cores | 24 |
| Processor cache | 36 MB |
| SSD interface | PCI Express |
| Height (rear) | 2.67 cm |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| Battery | Integrated 99.9Wh |
| Special Features | AI Chip: LA3 |
| Case Color | Eclipse Black |
| Other Security | E-shutter |
| Included Upgrade | 3Y Premium Care with Onsite upgrade from 2Y Depot/CCI (CPN) |
| Green Certifications | ErP Lot 3 |
| Display surface | Gloss |
| Surface Treatment | Anodizing Sandblasting |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Touchpad | Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Other Certifications | TÜV Rheinland® High Gaming Performance |
| Processor threads | 24 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Standard Ports | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) |
| Keyboard | Per-key RGB Backlit, English |
| Ethernet | 2.5GbE (RJ-45) |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Panel type | OLED |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Operating system installed | No |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 7, 802.11be 2×2 + BT5.4 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Keyboard backlit zone | Per-key RGB |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Card Reader | None |
| Color Calibration | Factory Color Calibration |
| Case Material | Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| Base Warranty | 2-year, Courier or Carry-in |
| Performance cores | 8 |
| Processor base power | 55 W |
| Conectivitate celulara | Fara |
| Cititor Card | Nu |
| Memorie RAM | 64 GB |
| Conectivitate | Wi-Fi 7 |
| Cititor amprente | Nu |
| Camera Web | Full HD |
| Sistem de operare | Fără OS |
| Refresh rate | 240 Hz |
| Producator Procesor | Intel |
| Tip display | OLED |
| NB-Screen-Size | 16.x" |
| Resolution | WQXGA |
| NB-CPU | ULTRA 9 |
| Tip procesor | Intel Core Ultra 9 |
| Pen | Pen Not Supported |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| WWAN | Not installed |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Efficient cores | 16 |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| AI software frameworks supported by CPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Destinat pentru: | Gaming |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Diagonala display | 16 – 16.9 inch |
| NPU | Integrated Intel® AI Boost, up to 13 TOPS |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 9 275HX, 24C (8P + 16E) / 24T, P-core 2.7 / 5.4GHz, E-core 2.1 / 4.6GHz, 36MB |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 16GB GDDR7, Boost Clock 2287MHz, TGP 175W, 1334 AI TOPS |
| Chipset | Intel® HM870 Chipset |
| Memory | 2x 32GB CSODIMM DDR5-6400 |
| Max Memory | Up to 64GB DDR5-6400 offering |
| Storage | 1TB SSD M.2 2280 PCIe® 5.0×4 Performance NVMe® |
| Storage Slot | Two M.2 slots • One M.2 2280 PCIe® 5.0 x4 slot • One M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot |
| Speakers | 4 stereo speakers, 2W x2 (woofers), 2W x2 (tweeters), optimized with Nahimic Audio, Smart Amplifier (AMP) |
| Camera | 5.0MP with E-shutter |
| Power Adapter | 400W Slim Tip (3-pin) |
| Dimensions (WxDxH) | 364.38 x 275.94 x 21.9-26.65 mm (14.35 x 10.86 x 0.86-1.05 inches) |
| Display | 16 WQXGA (2560×1600) OLED 500nits Glossy, 100% DCI-P3, 240Hz, DisplayHDR™ True Black 1000, Dolby Vision®, G-SYNC®, Low Blue Light, High Gaming Performance |
| Bundled Accessories | 4 Switchable Keycaps |
| _old2_Capacitate stocare | 1TB-5TB |
| Capacitate stocare | 1 TB |
| Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2242 SSD up to 1TB • M.2 2280 SSD up to 2TB |
| Model-procesor | 275HX |
| Copilot+ PC | N/A |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Performance-core base frequency | 2.7 GHz |
| Maximum turbo power | 160 W |
| Processor model | 275HX |
| Efficient-core base frequency | 2.1 GHz |
| Total processor performance up to | 36 TOPs |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Motherboard chipset | Intel HM870 |
| Height (front) | 2.19 cm |
| Audio Chip | Realtek ALC3306 |
| Built-in microphone | Yes |
| BLUETOOTH | Yes |
| Product colour | Black |
| Touchscreen | No |
| AC adapter included | Yes |
| Display diagonal | 40.6 cm (16) |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Certification | RoHS |
| Width | 364.4 mm |
| Housing material | Aluminium |
| Product type | Laptop |
| Colour name | Eclipse Black |
| Weight | 2.57 kg |
| Memory slots | Two DDR5 CSODIMM slots, dual-channel capable |
| HD type | WQXGA |
| AC adapter power | 400 W |
| Battery capacity | 99.9 Wh |
| Frecventa Procesor: | 5.4 GHz |
| Depth | 275.9 mm |
| Tip Memorie RAM | DDR5 |
| Serie placa video | GeForce |
| Tip memorie placa video: | GDDR7 |
| Memorie Placa video: | 16GB |
| Model Placa Video Dedicata | RTX 5080 |
| Model placa video integrata | Intel Graphics |
| Producator | LENOVO |
| Garantie | 36 |
Nu există recenzii încă.