Dell Mobile Precision Workstation 5490, 14″ FHD+ Non-touch, 1920 x 1200, 60Hz, 500 nits, WLED, 100% sRGB, Low Blue Light, IR Camera and Mic, EPEAT 2018 Registered (Gold), ENERGY STAR Qualified, HD/IR Camera, ExpressSign-In, No Camera Shutter, Mic, Intel Core Ultra 7 165H vPro Enterprise (24 MB cache, 16 cores, 22 threads, up to 5.0 GHz, 45W), Nvidia RTX 2000 Ada Generation, 8 GB GDDR6, 32 GB: LPDDR5x, 7467 MT/s, dual-channel (onboard), 1 TB, M.2 2280, Gen 4 PCIe NVMe SSD, Class 40, Intel(R) Wi-Fi 7 BE200, 2×2, 802.11be, MU-MIMO, Bluetooth(R) wireless card, Intel BE200 WLAN Driver, 130W E5 Type C Power Adapter (V3), 72WHR, 4Cell, BYD Battery, International English Backlight Keyboard with fingerprint reader & AI hotkey, External ports: USB ports: 4 x ThunderBolt 4 (40 Gbps) ports with Power Delivery and DisplayPort, Audio port: 1 x headset (headphone and microphone combo) port, Video port(s): Thunderbolt 4 ports with DisplayPort (USB Type-C), Media-card reader: 1 x microSD-card slot, Power-adapter port: USB Type-C, Security-cable slot: 1 x wedge-shaped lock slot, Internal Slots: M.2: M.2 2230/2280 solid-state drive, Front height: 0.29 in. (7.49 mm), Rear height: 0.74 in. (18.95 mm), Width: 12.22 in. (310.60 mm), Depth: 8.27 in. (210.35 mm), Weight: 1.49 Kg, Windows 11 Pro, English, Arabic, French, Russian, Turkish, 3y ProSupport and Next Business Day Onsite Service warranty
| NB-HDD-Capacity | no-HDD |
|---|---|
| Video | nVidia |
| HDD-or-SSD | SSD |
| Microsoft-OS | WIN 11 PRO |
| NB-Format | Workstation |
| NB-SSD-Capacity | 1TB |
| SSD capacity | 1 TB |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Password protection | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Memory channels | Dual-channel |
| USB Type-C | Da |
| HDMI | Nu |
| Form factor | Clamshell |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Memory form factor | On-board |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Mobile network connection | No |
| Ambient light sensor | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Tip placa video | Dedicata |
| Producator placa video | NVIDIA |
| Market positioning | Business |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Maximum frequency NPU | 1.4 GHz |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI datatype support on NPU | FP16, FP32, Int8 |
| AI software frameworks supported by CPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Antenna type | 2×2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Fast charging | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Wedge |
| Trusted Platform Module (TPM) | 2.0 |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | -15.2 – 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 – 10668 m |
| Operating shock | 110 G |
| Non-operating shock | 160 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Colour gamut | 100% |
| Processor model | 165H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 22 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Performance cores | 6 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.4 GHz |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor base power | 28 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 7467 MHz |
| Memory data transfer rate | 7467 MT/s |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Accelerometer | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Panel type | WVA |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Front camera resolution (numeric) | 0.92 MP |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Height (rear) | 1.9 cm |
| RGB colour space | sRGB |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX 2000 Ada |
| AC adapter power | 130 W |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Pixel density | 161 ppi |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 4 |
| Battery capacity | 72 Wh |
| Height (front) | 7.49 mm |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Memorie RAM | 32 GB |
| Conectivitate celulara | Fara |
| Tastatura iluminata | Da |
| Cititor amprente | Da |
| USB 3.1 | Nu |
| Jack Audio | Da |
| DisplayPort | Da |
| Producator Procesor | Intel |
| Conectivitate | Wi-Fi 7 |
| Sistem de operare | Windows 11 Pro |
| Camera Web | Full HD |
| Thunderbolt | Da |
| Cititor Card | Da |
| Rezolutie | 1920 x 1200 |
| USB 3.0 | Nu |
| USB 3.2 | Nu |
| Tip procesor | Intel Core Ultra 7 |
| Luminozitate | 500 nt |
| Model placa video | RTX 2000 Ada |
| Model-procesor | 165H |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Trial software | Microsoft Office Trial,McAfee Business Protection 1-year |
| Tip display | WVA |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Destinat pentru: | Business |
| Diagonala display | 14 – 14.9 inch |
| Greutate | Sub 1.5 kg |
| _old2_Capacitate stocare | 1TB-5TB |
| Capacitate stocare | 1 TB |
| PAIA version | GaBi version 1, 2024 |
| Copilot+ PC | N/A |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 115 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 87.285 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 5.865 |
| Carbon emissions, energy usage (kg of CO2e) | 20.24 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 1.725 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 94.76 |
| Built-in microphone | Yes |
| BLUETOOTH | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display diagonal | 35.6 cm (14) |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Battery recharge time | 4 h |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 65 °C |
| Cables included | AC |
| Battery voltage | 15.4 V |
| Weight | 1.49 kg |
| Width | 310.6 mm |
| Depth | 210.3 mm |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Product colour | Grey |
| Sustainability compliance | Yes |
| Number of battery cells | 4 |
| Product type | Mobile workstation |
| Battery weight | 285 g |
| Frecventa Procesor: | 5 GHz |
| Tip Memorie RAM | LPDDR5X |
| Serie placa video | Arc |
| Tip memorie placa video: | GDDR6 |
| Memorie Placa video: | 8GB |
| Model Placa Video Dedicata | RTX 2000 Ada |
| Model placa video integrata | Arc Graphics |
| Producator | DELL |
| Garantie | 36 |
Nu există recenzii încă.